Sectionals
-
Samperstone 55203S2 6 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This sectional is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the piece with eye-catching drama. And talk about style with purpose. This sectional supports you with a high back and faux leather upholstery in gorgeous gray. Its USB charging station powers up your tech life as you recline in comfort. Cheers to the stainless steel cup holders, too.
$3,049.95
$5,249.95
Save $2,200.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Samperstone |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Grey |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material |
• Body: 75% polyester and 25% PVC • Inside Back: 75% polyester and 25% polyurethane |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Information |
• Includes 6 pieces: left-arm facing zero wall power recliner, console with storage, armless recliner, wedge, armless chair and right-arm facing zero wall power recliner • Zero wall design requires minimal space between wall and chair back • One-touch power control with adjustable positions • USB charging port in power control and console • Console with storage and 2 cup holders • Corner-blocked frame with metal reinforced seats • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Power cord included; UL Listed |
| COMPONENTS | |
| Arm | Tapered arms |
| Flared | No |
| 'T' Cushions | No |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Height | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 134 inch(es) / 340.36 cm |
| Height | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Depth | 120 inch(es) / 304.8 cm |
| Weight | 442.42 lb(s) / 200.68 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 474.28 lb(s) / 215.13 kg |
| Volume | 151.28 cu. ft. / 4.28 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
-
$2,759.95
Save $1,150.00
$1,609.95
Seyler Lane 48405S7 3 pc Sleeper Sectional with Double Chaise
(Sleepers - Sectionals)Why choose between classic comfort and modern design? This sleeper sectional with double chaise welcomes + More
-
This sofa expertly combines versatile style with everyday comfort. A richly textured weave brings added + More
-
$1,519.95
Save $630.00
$889.95
Barnsana 3320196 Double Reclining Power Loveseat with Console
(Loveseats - Power Recline)The ability to go from fully upright to relaxed and stretched out, all at the touch of a button, awaits. A + More
-
If style is the question, then this chair and ottoman set is the answer. Its decidedly contemporary profile + More
-
Enjoy the endless adaptability of this power recliner. Whether you're indulging in slow mornings or settling + More
-
Searching for just the right blend of comfy and contemporary? Relax to your heart’s content on this posh and + More
-
-
$2,859.95
Save $1,200.00
$1,659.95
Samperstone 55203S4 3 pc Power Reclining Sectional Sofa
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This sectional is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
-
$2,789.95
Save $1,170.00
$1,619.95
Samperstone 55203S3 3 pc Power Reclining Sectional Loveseat
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This loveseat is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
-
$4,649.95
Save $1,940.00
$2,709.95
Samperstone 55203S1 5 pc Power Reclining Sectional
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This sectional is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
-
$2,189.95
Save $920.00
$1,269.95
Samperstone 55203S5 2 pc Power Reclining Sectional Loveseat
(Sectionals - Power Recline)City sleek living. This loveseat is loaded with luxury. An ultra-stylish diamond stitch design pumps up the + More
